Ogród wodny

Znakomitą metodą na urozmaicenie ogrodu jest zamontowanie w nim oczka wodnego. Nie może być ono ani za duże ani za małe bo zepsuje nam to efekt. Najlepiej jest urządzić sobie mały wodny ogród, w którym będzie tętniło życie. Zdecydowanie najważniejsze będą rośliny, od których tak naprawdę zależeć będzie cały efekt naszych wytężonych prac związanych z odpowiednim przygotowaniem naszego oczka wodnego. Nie można ich w żadnym razie pominąć bo po prostu otrzymamy jedną wielką kałużę, która w dodatku za nic w świecie nie będzie chciała wyschnąć. Zamiast ozdobić sobie przydomowy ogródek, wstawimy do niego jakąś księżycową konstrukcję, która w dodatku będzie sprawiała nam masę kłopotów w utrzymaniu.

Posunąć można się jeszcze dalej w koncepcji ogrodu wodnego i traktować w zasadzie oczko wodne nie jako odrobinę wody urozmaicającą otoczenie, ale miejsce użytkowe, które służyć nam będzie do ekspozycji roślin wymagających środowiska wodnego. Możliwe jest też oczywiście podejście z zupełnie drugiej strony: potraktować można oczko wodne jako zbiornik wodny, w którym mają żyć zwierzątka, z rybami oczywiście na czele. W takim wypadku roślina będzie zredukowana do tworu o funkcji użytkowej w stosunku do fauny przebywającej w wodzie.

To właśnie flora decyduje w największym stopniu o natlenieniu wody, jej czystości oraz ilości glonów, co zresztą jest ściśle związane z dwoma powyższymi cechami. Najrozsądniejsze jest jednak, jak można łatwo zgadnąć bez żadnej specjalistycznej wiedzy, łączenie tych dwóch podejść w jedną spójną całość. W podejściu już bardziej fachowym, ilość roślin dobieramy do wielkości, którą będzie miało nasze oczko wodne.
Najmniejsze ogrody wodne powinny być zakryte roślinnością w 2/3. Przykrycie to powinny stanowić rośliny pływające oraz takie, których liście rozłożone są w całości na wodzie, na przykład lilie wodne.

Ogólne podejście wymaga od nas ograniczania ilości roślin wraz ze wzrostem powierzchni lustra wody, ale tak długo jak przykryte jest nie więcej niż 2/3 oczka, wszystko będzie w porządku. Naturalnie konieczne jest także zatopienie paru roślinek. Wybór jest tutaj bardzo duży i specjalnie nie trzeba się przejmować ich estetyką bo w końcu pod wodę nie będzie nikt zaglądał.

Jak to w ogrodzie, nad oczko wodne można sprowadzić też różnego rodzaju rzeczy, które nie podpadają ani pod kategorię roślin ani zwierząt. Na przykład krasnale ogrodowe! To oczywiście żart 🙂

Pozostałe nasze artykuły tematyczne o budownictwie on-line:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top